Share This Article
Gruz, usunięte tynki, płyty karton-gipsowe czy elementy stolarki otworowej, pojawiają się przy realizacji większości inwestycji budowlanych. Elementy betonowe, ceglane czy ceramiczne, mogą być jednak skutecznie zredukowane. Dążenie do zminimalizowania ilości odpadów na placu budowy to ważny krok w kierunku świadomego zarządzania środowiskiem naturalnym. Zobacz, jak skutecznie ograniczać wytwarzanie śmieci budowlanych, a tym samym obniżyć koszty wywozu odpadów.
Planowanie to podstawa – zapanuj nad odpadami budowlanymi!
Pierwszym krokiem do ograniczenia ilości odpadów budowlanych jest opracowanie przemyślanego projektu budowlanego, który uwzględnia optymalne wymiary elementów konstrukcyjnych i pozwala precyzyjnie oszacować ilość materiałów niezbędnych do wykonania prac. Coraz więcej firm, specjalizujących się w projektach budowlanych, wykorzystuje innowacyjną technologię modelowania BIM (ang. Building Information Modeling) pozwalającą wyliczyć ilość materiałów potrzebnych do budowy. Dzięki temu Inwestor nie tylko ogranicza wydatki na materiały, ale także chroni się przed niedoborami. Oczywiście, może się zdarzyć, że mimo dokładnych wyliczeń materiałów będzie zbyt dużo. W takim przypadku, o ile towary są pełnowartościowe i przechowywane w oryginalnych opakowaniach, nie będzie problemu z ich zwrotem (o ile nastąpi to w ciągu 14 dni od zakupu). W przypadku dłuższego okresu przechowywania wiele zależy od polityki sklepu, dlatego warto ustalić tę kwestię jeszcze przed zakupem.
Składowanie i wywóz odpadów budowlanych
Nawet najlepiej zaplanowana i zoptymalizowana inwestycja budowlana będzie generować pewną ilość odpadów. Inwestor musi się na to przygotować i zadbać o podstawienie odpowiedniego kontenera na gruz i inne odpady. Jeżeli podczas prac wytwarzanych jest dużo śmieci, najlepiej nawiązać współpracę z firmą zajmującą się specjalistycznym wywozem odpadów budowlanych. Dzięki temu, kiedy jeden kontener zostanie zapełniony, firma podstawi pojemnik zastępczy, dzięki czemu nie trzeba będzie przerywać prac.
Dlaczego zamówienie kontenera na gruz jest takie ważne? Każdy przedsiębiorca musi wiedzieć, że przepisy prawa nie dopuszczają gromadzenia odpadów na ziemi. Takie działanie może być bowiem szkodliwe dla środowiska naturalnego, dlatego konieczne jest zaopatrzenie się w kontener, w którym można umieszczać różnego rodzaju śmieci budowlane, w tym: cegły, odpady betonowe, ceramikę budowlaną czy elementy z tworzyw sztucznych lub opakowania styropianowe.
Edukacja w zakresie ekologii a zmniejszanie ilości odpadów budowlanych
Bardzo ważną kwestią w kontekście generowania odpadów jest popularyzowanie wiedzy o dostępnych materiałach ekologicznych. Dobrym tego przykładem jest zastosowanie surowców odnawialnych, takich jak: słoma, wypalane cegły czy płyty gipsowe z recyklingu. Wszystkie materiały, które nadają się do ponownego użycia, czyli drewno, metal czy szkło, powinny być zbierane z placu budowy i przetwarzane zgodnie z wytycznymi ustawodawcy. Ciekawą alternatywą dla recyklingu jest upcykling, czyli ponowne wykorzystanie starych materiałów, np. drewnianych desek lub starych cegieł do budowy nowego domu.
Jak postępować z odpadami po budowie?
Zasady postępowania z odpadami pobudowlanymi obejmują dwie podstawowe czynności – segregację oraz przekazywanie śmieci do profesjonalnej firmy. Każdy inwestor musi wiedzieć, że śmieci są podzielone na frakcje, takie jak gruz, drewno czy metal. Świadoma segregacja ułatwia późniejszy recykling bądź utylizowanie niebezpiecznych odpadów. Jeżeli chodzi o ich przekazywanie, jedyną dopuszczalną formą jest nawiązanie współpracy ze specjalistyczną firmą, która zapewni legalny transport i zajmie się zagospodarowaniem. Niedopuszczalne jest składowanie oraz przechowywanie śmieci w miejscach, które są do tego nieprzeznaczone, w tym na gołej ziemi. Dzięki przestrzeganiu tych zasad zarządzanie odpadami po remontowymi będzie łatwiejsze, bardziej efektywne, a przede wszystkim bezpieczne dla środowiska naturalnego.