Share This Article
Oleje odpadowe są uznawane za odpady niebezpieczne. Dlatego ich zbieranie i magazynowanie wymaga szczególnej troski. Jak postępować z olejami odpadowymi? Co zalicza się do tej kategorii odpadów?
Oleje odpadowe – definicja
Wraz z rozwojem technologicznym i upowszechnieniem się maszyn, urządzeń technicznych oraz samochodów wzrosło zastosowanie różnego rodzaju olejów smarowych i przemysłowych. Niestety, są to substancje, które w miarę upływu czasu tracą swoje zdolności eksploatacyjne i ulegają degradacji, przez co nie mogą być dłużej wykorzystywane. W efekcie trzeba je wycofać z użytku. Nie można jednak tego dokonać według własnego uznania. Procedury postępowania z olejami odpadowymi, które utraciły właściwości, zostały jasno określone w prawie.
Zgodnie z Ustawą o odpadach z 14 grudnia 2012 r., za oleje odpadowe uznaje się wszelkie mineralne lub syntetyczne oleje smarowe albo przemysłowe, które nie nadają się do użytku, do jakiego zostały pierwotnie przeznaczone. Do tej kategorii zalicza się zwłaszcza:
- zużyte oleje z silników spalinowych,
- oleje przekładniowe,
- oleje smarowe,
- oleje turbinowe,
- oleje hydrauliczne,
- oleje sprężarkowe,
- oleje transformatorowe,
- oleje grzewcze.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 października 2015 r. w sprawie szczegółowego postępowania z olejami odpadowymi zalicza je do kategorii odpadów niebezpiecznych. Stąd też wymagają specjalnego traktowania.
Jak postępować z olejami odpadowymi? Podstawowe zasady
Szczegółowe zasady postępowania z olejami odpadowymi zostały określone w wyżej wymienionym rozporządzeniu. Oto najważniejsze z nich.
- Oleje odpadowe muszą być zbierane i magazynowane selektywnie.
- Nie wolno mieszać olejów odpadowych z innymi odpadami i substancjami.
- Mieszanie olejów odpadowych z innymi olejami jest dopuszczalne, o ile nie przeszkodzi to procesowi odzysku lub unieszkodliwiania.
- Pojemniki, w których oleje odpadowe są zbierane i magazynowane, muszą spełniać określone kryteria. Wymaga się, aby były one:
- wykonane z materiałów trudno zapalnych,
- zabezpieczone przed stłuczeniem,
- szczelne,
- odporne na działanie olejów odpadowych,
- odprowadzające ładunki elektryczności statycznej,
Ponadto pojemniki na oleje odpadowe należy odpowiednio oznakować. Na każdym pojemniku musi znaleźć się napis „OLEJ ODPADOWY” wraz z kodem lub kodami odpadów oraz oznakowaniem dotyczącym transportu odpadów zaliczanych do kategorii niebezpiecznych (ADR). Co ważne, jeśli olej odpadowy miał kontakt z substancją niebezpieczną (lub istnieje podejrzenie styczności) informację o zanieczyszczeniu trzeba umieścić na pojemniku.
- Oleje należy przechowywać nie tylko w odpowiednich pojemnikach, ale i na terenie do tego przeznaczonym. Miejsce magazynowania również musi spełniać pewne kryteria. Powinno ono:
- mieć utwardzone podłoże,
- być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami gruntu,
- być wyposażone w urządzenia i środki, które będą zapobiegać wyciekom olejów odpadowych, np. w wanny wychwytujące,
- zapewniać dostęp wyłącznie osobom upoważnionym.
Zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami, oleje odpadowe trzeba w pierwszej kolejności poddać procesowi regeneracji. Dopiero gdy nie jest to możliwe, można je unieszkodliwić. Co więcej, surowo zabronione jest przeprowadzanie zrzutów olejów odpadowych do gleby, ziemi lub wody.
Jeśli nie wiesz, czy wytwarzane w Twoim zakładzie oleje odpadowe są odpowiednio zbierane i magazynowane, skontaktuj się ze specjalistą ds. konsultingu środowiskowego. Odpowie on na wszelkie Twoje pytania i przeprowadzi audyt, który pozwoli ocenić, czy w przypadku olejów odpadowych postępujesz zgodnie z prawem. Pozwoli to uniknąć kar finansowych.
Oleje odpadowe są niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Dlatego ich zbieranie i magazynowanie zostały objęte ścisłą kontrolą prawną. Postępowanie zgodnie z wytycznymi zawartymi w wymienionym Rozporządzeniu Ministra Gospodarki to sposób nie tylko na uniknięcie kar, ale i zadbanie o środowisko naturalne.
Źródło: Ekomeritum.pl