Share This Article
Brak energii do życia, utrata poczucia sensu istnienia, problemy ze snem, łaknieniem lub koncentracją, śmierć bliskiej osoby czy też chęć zrozumienia, co jest ze mną „nie tak” to tylko część powodów, które skłaniają ludzi do wizyty u psychoterapeuty. W zależności od rodzaju problemu i indywidualnych preferencji specjalista może zalecić psychoterapię indywidualną, rodzinną lub grupową. Kiedy warto zdecydować się na tę pierwszą?
Psychoterapia indywidualna – jak wygląda i na czym polega?
Psychoterapia indywidualna to obok psychoterapii rodzinnej i grupowej jedna z trzech podstawowych form leczenia problemów ze zdrowiem psychicznym. Polega ona na spotkaniach jeden na jeden z psychoterapeutą, które mogą odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i online. Jej zadaniem jest poprawa funkcjonowania pacjenta w życiu codziennym, np. poprzez odkrycie i zrozumienie źródeł trudności czy też wykształcenie adekwatnych sposobów radzenia sobie z problemami.
Psychoterapia indywidualna może być prowadzona w różnych nurtach – poznawczo-behawioralnym, psychoanalitycznym, systemowym czy też Gestalt. W jej ramach psychoterapeuta wykorzystuje metody terapeutyczne, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego trudności. Zapewnia to jej wysoką skuteczność.
W psychoterapii indywidualnej kluczową rolę odgrywa relacja pacjent-psychoterapeuta. To dzięki stopniowo nawiązującej się nici porozumienia między Tobą a specjalistą możesz:
- zwierzyć się z bolesnych doświadczeń,
- odreagować tłumione emocje,
- nauczyć się rozpoznawać swoje uczucia,
- rozprawić się z ograniczającymi przekonaniami,
- pozbyć się negatywnych schematów zachowań,
- przeorganizować swoje życie.
Psychoterapia indywidualna to nie powód do wstydu, lecz szansa na rozwój wewnętrzny. Dzięki niej możesz uwolnić drzemiący w Tobie potencjał i poprawić jakość życia. Regularne sesje nie tylko wykształcają poczucie sprawczości, ale również zwiększają poczucie własnej wartości. Pozwalają wejrzeć w głąb siebie i osiągnąć większą samoświadomość, co poprawia ogólny dobrostan psychiczny.
Kiedy warto zdecydować się na psychoterapię indywidualną?
Psychoterapia indywidualna jest kierowana do osób, które miewają trudności z wyrażaniem swoich myśli i emocji w grupie lub nie chcą dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi, a jednocześnie borykają się z problemami natury psychicznej. Do problemów tych można zaliczyć:
- brak energii do życia,
- utrata poczucia sensu istnienia,
- poczucie strachu, lęku i osamotniania,
- niskie poczucie wartości i samokrytycyzm,
- bezsenność lub nadmierna senność,
- częste i nieuzasadnione wybuchy złości lub płaczu,
- myśli samobójcze,
- brak apetytu lub objadanie się,
- dolegliwości psychosomatyczne,
- nerwice, stany lękowe, uzależnienia, ataki paniki, fobie, traumy,
- syndrom stresu pourazowego (PTSD), syndrom DDA/DDD (Dorosłego Dziecka Alkoholika/Dorosłego Dziecka z Domu Dysfunkcyjnego),
- nieumiejętność radzenia sobie ze stresem,
- niechęć do kontaktów społecznych.
Na psychoterapię indywidualną możesz zdecydować się, jeśli cierpisz z powodu śmierci bliskiej osoby, rozwodzisz się lub straciłeś (-łaś) pracę. Jest to również odpowiednia forma wsparcia psychicznego, jeżeli chcesz poznać samego siebie (samą siebie), zrozumieć swoje uczucia i zmienić zachowania, które powodują dyskomfort, lęk lub cierpienie.
Leczenie psychiki to wieloaspektowy proces. Trudno więc oszacować, ile będzie trwać psychoterapia indywidualna. Zazwyczaj przybiera ona formę cotygodniowych spotkań, które trwają od kilkunastu tygodni do nawet kilku lat. W przypadku niektórych osób i zaburzeń psychicznych psychoterapia indywidualna może być niezbędna nawet przez całe życie.
Masz wrażenie, że Twoje życie straciło sens? Cierpisz z powodu straty bliskiej osoby? A może codzienność coraz bardziej Cię przytłacza? Umów się na wizytę u psychoterapeuty, który wnikliwie przyjrzy się Twoim problemom i popchnie Cię w kierunku zmiany. Dzięki temu zauważysz różnicę w codziennym funkcjonowaniu.