Share This Article
Ekspertyza budowlana to dokument wykonany przez rzeczoznawcę budowlanego na zlecenie osoby prywatnej lub organu nadzorującego. Wynik ekspertyzy budowlanej powinien jednoznacznie wskazywać, jaki jest stan techniczny badanego budynku użytkowego. Rzeczoznawca budowlany może, oprócz dopuszczenia nieruchomości do użytkowania, na podstawie sporządzonej opinii technicznej także wystosować zakaz korzystania z budynku w przypadku, gdy jego stan zagraża życiu lub zdrowiu mieszkańców.
Zleć ekspertyzę budowlaną rzeczoznawcy budowlanemu
Od rzetelności opinii technicznej wykonywanej podczas oględzin budynku, a także po zakończeniu prac budowlanych, zależy nasze bezpieczeństwo. Żebyśmy mogli bez obaw korzystać z naszego domu, musimy mieć pewność, że nie tylko jego konstrukcja, ale wyposażenie i instalacje zamontowane w budynku są sprawne i bezpieczne. To dlatego tak ważne jest, żeby ekspertyza budowlana była przygotowana z należytą starannością i przez wykwalifikowanego specjalistę.
Wykonanie ekspertyzy budowlanej należy zlecić sprawdzonemu rzeczoznawcy budowlanemu, który nie tylko sprawdzi, czy nasz dom jest dostosowany do bezpiecznego użytkowania, ale i – w przypadku usterek powstałych podczas eksploatowania budynku albo wynikających z błędów budowlanych – wskaże najlepsze rozwiązania naprawcze i pomoże nam uzyskać należne nam odszkodowanie.
Czym jest ekspertyza budowlana?
Ekspertyza budowlana to oficjalny dokument prawny, w którym znajduje się ocena stanu technicznego budynku użytkowego. Rzeczoznawca budowlany sporządza tego typu opinie techniczną na zlecenie prywatne, jednostki administracji publicznej lub organu nadzorującego, np. prokuratury. Ekspertyza wykonana przez specjalistę nie tylko pomaga nam ocenić stan techniczny naszego domu, ale i może być wykorzystywana w sprawach karnych i cywilnych z zakresu prawa budowlanego.
Prawidłowo przygotowana ekspertyza budowlana powinna być poprzedzona rzetelnymi oględzinami nieruchomości. Bez odpowiednich badań na miejscu zdarzenia ekspert nie może wydawać opinii poświadczających stan techniczny budynku. Do zadań rzeczoznawcy budowlanego należy sprawdzenie wszystkich instalacji zamontowanych w budynku, wykonanie obliczeń wytrzymałości poszczególnych części budynku mieszkalnego, np. ścian nośnych, fundamentów, stropów i elewacji, oraz weryfikacja działki, na której znajduje się nieruchomość. Pamiętajmy, że ekspertyza budowlana ma za zadanie nie tylko nadzorować stan techniczny nowowybudowanego domu, ale i wykazać wszelkiego rodzaju usterki powstałe podczas użytkowania budynku, które mogą być konsekwencją błędów budowlanych.
Z założenia ekspertyza budowlana zawiera:
- ocenę stanu technicznego budynku
- dokumentację rysunkową i fotograficzną budynku i jego części sporządzoną na miejscu oględzin
- pomiary i obliczenia wykonane podczas oględzin budynku, jego otoczenia i działki budowlanej
- opis zniszczeń i usterek wykrytych podczas oględzin
- opis błędów budowlanych
- opis możliwych działań naprawczych z kosztorysem remontu.
W jakich przypadkach wykonuje się ekspertyzę budowlaną?
Zazwyczaj rzeczoznawca budowlany dostaje zlecenie przygotowania ekspertyzy budowlanej przed odbiorem nowowybudowanego budynku. Dzięki temu inwestor może ocenić jakość i prawidłowość wykonanych robót budowlanych i wykończeniowych, a zatem mieć pewność, że budynek jest bezpieczny do zamieszkiwania. Poza tym zadaniem rzeczoznawcy budowlanego jest wykonanie opinii technicznej w przypadku zmiany przeznaczenia użytkowania budynku, np. wyodrębnienia w nim lokalu użytkowego, w przypadku przebudowy lub nadbudowy budynku, generalnego remontu domu, zwłaszcza, jeżeli zmienia on konstrukcję nieruchomości, a także w przypadku zmiany instalacji zamontowanych w budynku. Do zlecenia ekspertyzy budowlanej jesteśmy także zobligowani wówczas, jeżeli dojdzie do poważnych uszkodzeń budynku powstałych np. w wyniku pożaru, powodzi lub porywistego wiatru, a także w konsekwencji błędów budowlanych ekipy wykonawczej. Rzeczoznawca budowlany może też wydać opinię techniczną w związku ze sprawami karnymi z zakresu budownictwa.