Share This Article
Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w polskich zakładach przemysłowych i usługowych. To medium robocze bez uzdatnienia zawiera bardzo dużo zanieczyszczeń, w tym wilgoć, zanieczyszczenia stałe i olejowe. Dlaczego warto uzdatniać sprężone powietrze? Jakie są skutki nadmiernego zanieczyszczenia sprężonego powietrza?
Skąd w sprężonym powietrzu zanieczyszczenia?
Sprężone powietrze powstaje z powietrza atmosferycznego, które jest zasysane do sprężarki, a następnie sprężane do wymaganego ciśnienia. W wyniku kompresji w mniejszej ilości sprężonego powietrza znajduje się ta sama ilość zanieczyszczeń — tj. wody, cząsteczek stałych i zanieczyszczeń olejowych, jeśli sprężanie gazu zachodzi w kompresorze olejowym.
Największym zagrożeniem zarówno dla maszyn wykorzystanych w układzie sprężonego powietrza, jak i instalacji czy narzędzi pneumatycznych zasilanych sprężonym medium roboczym. Wilgoć może być także zagrożeniem dla produktów wytwarzanych przy pomocy sprężonego powietrza.
Dlaczego sprężone powietrze powinno przechodzić proces osuszania?
Osuszanie sprężonego powietrza jest kluczowym procesem, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie systemów pneumatycznych oraz przedłuża żywotność maszyn, narzędzi i instalacji. Medium robocze powinno być pozbawiane wilgoci, ponieważ może ono wpływać na pojawianie się i przyspieszanie procesów korozyjnych i uszkodzenie maszyn i narzędzi. Może prowadzić także do zamarzania instalacji w sytuacji, kiedy orurowanie przechodzi przez przestrzeń, gdzie temperatura powietrza spada poniżej 0 st. C. Nadmierne zawilgocenie powietrza może wpływać na wydajność i efektywność działania systemu i podnosić wysokość kosztów eksploatacyjnych.
Jednym z głównych powodów, dla których należy osuszać sprężone powietrze, jest zapobieganie korozji i szkodzeniom maszyn i narzędzi. Wilgoć w postaci wody i pary wodnej może powodować korozję metalowych elementów systemów pneumatycznych, co prowadzi do ich uszkodzenia i skrócenia żywotności. Tym samym woda w różnych postaciach może powodować uszkodzenia i zacieranie się ruchomych części, takich jak zawory, cylindry i narzędzia pneumatyczne.
Jak już wspominaliśmy, woda w układzie może być problemem, kiedy instalacja narażona jest na wpływ niskich temperatur. Woda w systemach sprężonego powietrza może zamarzać w temperaturze poniżej 0 st. C, co prowadzi do blokad i uszkodzeń systemów. Osuszanie zapobiega tym problemom, zapewniając nieprzerwane działanie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Jednocześnie uzdatnione, suche powietrze zapewnia lepsze działanie narzędzi i maszyn pneumatycznych, co przekłada się na wyższą efektywność operacyjną i mniejsze zużycie energii. To z kolei wpływa na obniżenie ryzyka awarii sprzętu spowodowanych przez wilgoć, co zwiększa niezawodność całego systemu.
Niższa zawartość wilgoci w sprężonym powietrzu powoduje redukcję kosztów eksploatacyjnych. Narzędzia i maszyny zasilane suchym powietrzem są mniej podatne na zużycie i awarie, co obniża koszty konserwacji i wymiany części. Ponadto osuszanie powietrza może zwiększyć efektywność energetyczną systemu, co prowadzi do niższych kosztów operacyjnych.
Osuszanie sprężonego powietrza wpływa na poprawę jego jakości. Osuszanie usuwa wilgoć z medium roboczego, co zapobiega tworzeniu się zanieczyszczeń, takich jak rdza i osady, które z kolei mogą zanieczyszczać system i wpływać na jego wydajność. Poziom suchości sprężonego powietrza pomaga w utrzymaniu czystości wewnętrznych powierzchni rur i przewodów, co zmniejsza ryzyko zanieczyszczeń w produktach końcowych. Jednocześnie klasa czystości ma wpływ na jakość uzyskiwanych produktów i realizowanych procesów. W wielu procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i elektronicznym, wilgoć może negatywnie wpływać na jakość produktów. Dlatego odpowiedni poziom suchości powietrza jest kluczowy dla utrzymania wysokiej jakości produkcji. Z kolei w procesach wymagających precyzyjnej kontroli powietrza, takich jak malowanie natryskowe, osuszanie powietrza zapewnia równomierne i wysokiej jakości wykończenie kluczowe jest stosowanie medium roboczego o wysokiej klasie uzdatnienia, bo przekłada się to bezpośrednio na jakość realizowanych prac.
Proces osuszania sprężonego powietrza jest niezbędny do zapewnienia prawidłowego działania systemów pneumatycznych, ochrony sprzętu przed korozją i uszkodzeniami, poprawy jakości powietrza, zapobiegania zamarzaniu, zwiększenia efektywności i wydajności, ochrony produktów i procesów oraz redukcji kosztów eksploatacyjnych. Dzięki osuszaniu, systemy sprężonego powietrza działają bardziej niezawodnie, efektywnie i ekonomicznie, co ma kluczowe znaczenie dla wielu branż i aplikacji przemysłowych.
źródło: Czemar sprężarki