Share This Article
Wiele portali internetowych umożliwia swoim użytkownikom zarobek, który jest osiągany na przykład przez zwykłą aktywność bądź świadczenie wyznaczonych usług. Jednym z najpopularniejszych serwisów tego typu jest obecnie OnlyFans. Między innymi z tego powodu w sieci pojawia się mnóstwo pytań na temat tego, w jaki sposób należy rozliczać taką twórczość i na które przepisy warto zwrócić uwagę. W poniższym tekście odpowiadamy na najważniejsze z nich.
W ramach wstępu dobrze będzie jeszcze wspomnieć o tym, że aktualna sytuacja osób udzielających się na OnlyFans wynika z wprowadzenia unijnej dyrektywy DAC7, która nałożyła na omawiany portal (a także wiele innych) obowiązek przesyłania do skarbówki informacji dotyczących przychodów osiąganych przez użytkowników. To właśnie z tego powodu kwestie podatkowe nabrały tak dużego znaczenia.
Czy działalność na OnlyFans trzeba rejestrować?
Zdecydowanie najczęściej zadawane pytanie. Wspomniana we wstępie dyrektywa sprawiła, że twórców OnlyFans obowiązują obecnie te same przepisy, co wszystkich samozatrudnionych. To zaś oznacza, że muszą oni prowadzić działalność rejestrowaną w CEIDG wówczas, gdy jest aktywność na portalu to ich główne źródło dochodu, a więc robią to w sposób ciągły i zorganizowany.
Miesięczna pensja w takim przypadku wynieść musi ponad 75% aktualnej pensji minimalnej. Jeśli jest niższa, istnieje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, która rozliczana jest wyłącznie w ramach rocznego zeznania PIT-36.
Co wchodzi w skład kosztów prowadzenia działalności na OnlyFans?
Skoro należysz do grona przedsiębiorców, możesz skorzystać z opcji dokonania odliczeń od przychodu, które obniżają podstawę opodatkowania. Dotyczą one wszelkich wydatków poniesionych w związku z Twoją działalnością gospodarczą. Będą to na przykład:
- zakupy sprzętu (kamera, mikrofon, oświetlenie, komputer itd.),
- usługi marketingowe realizowane na zlecenie Twojej firmy,
- opłaty za stronę internetową (a także serwer).
Oczywiście przykładów jest więcej, dlatego w sytuacji, gdy masz wątpliwości, czy dany wydatek może zostać wliczony do kosztów prowadzenia działalności, zgłoś się z odpowiednim zapytaniem do swojej księgowości.
Jakie są formy opodatkowania dochodów z twórczości na OnlyFans?
Do wyboru masz trzy formy opodatkowania. Decyzję należy podjąć na etapie rejestrowania działalności. Możesz zdecydować się na:
- skalę podatkową, czyli zasady ogólne, według których dochody do 120 tys. zł objęte są 12-procentową stawką podatku dochodowego, a kwoty wyższe stawką 32 proc. W przypadku dochodu powyżej 1 mln zł zapłacisz jeszcze daninę solidarnościową. Do tego dochodzi 9-procentowa składka na ubezpieczenie zdrowotne,
- podatek liniowy – tutaj stawka podatku zawsze wynosi 19 proc., natomiast składka zdrowotna 4,9 proc., ale nie mniej niż 9 proc. wynagrodzenia minimalnego,
- ryczałt – rozliczany jest przychód, a nie dochód. Stawka wynieść może od 2 proc. do 17 proc., w zależności od rodzaju działalności. Składka zdrowotna została ustalona na poziomie 9 proc., ale jej wysokość jest uzależniona od przychodów i przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS.
Czy muszę płacić podatek VAT od twórczości na OnlyFans?
Portal OnlyFans należy do firmy brytyjskiej, a więc nie obowiązują go polskie przepisy. Oznacza to, że nie musisz rejestrować się jako czynny podatnik VAT (podatek płaci właściciel serwisu), choć zawsze możesz to zrobić.
Czy mogę skorzystać z usług doradców podatkowych?
Tak! W wielu sytuacjach jest to wręcz zalecane. Szczególnie wówczas, gdy nie masz wystarczającej wiedzy na temat podatków, a także tego, jakie przepisy aktualnie obowiązują twórców OnlyFans.
Poza doradztwem, możesz liczyć również na kompleksowe usługi księgowe, pomoc w fakturowaniu, a nawet rejestracji działalności gospodarczej. Dzięki pomocy doświadczonych fachowców rozwiejesz wszelkie wątpliwości, które masz w związku ze swoją aktywnością a OnlyFans lub innych portalach tego typu.
źródło: Podatki OnlyFans