Share This Article
Pomiar wilgotności powietrza jest istotny, jeśli nieruchomość jest użytkowana w sposób ciągły. Przebywanie we wnętrzu, gdzie unosi się wilgotne powietrze może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób układu oddechowego. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale również zwierząt domowych.
Dlaczego należy wykonywać pomiary wilgotności w budynkach mieszkalnych?
Osoby, które przygotowują się do wynajmu czy kupna domu lub mieszkania, powinny skorzystać z profesjonalnych usług firm świadczących pomiary wilgotności powietrza. Tylko wówczas można ustalić czy w danej nieruchomości doszło do zalania i czy konsekwencje tego zdarzenia nie utrzymują się we wnętrzach nieruchomości przez wiele lat. Należy pamiętać o tym, że przebywanie w pomieszczeniach, gdzie występuje silnie zawilgocone powietrze może doprowadzić do rozstroju zdrowia i powstania poważnych chorób. Jest nią na przykład astma. Użytkowanie domu, gdzie nie wykonano pomiaru wilgotności powietrza może szkodzić także alergikom i osobom, które do tej pory borykały się z różnymi problemami układu oddechowego. Osoby, które mają zamiar kupić mieszkanie czy dom, powinny zadbać o to, aby wykonany pomiar wilgotności powietrza w tych nieruchomościach był przeprowadzony przez fachowców. Tylko wówczas wynik przeprowadzonego badania będzie miarodajny.
Pomiary wilgotności pod posadzką – do czego służą?
Niektórzy właściciele nieruchomości nie zdają sobie sprawy z tego, że zalany dom w dalszym ciągu może być doskonałym siedliskiem do namnażania się różnego typu mikroorganizmów. Mogą one bytować w zawilgoconym powietrzu, które cyrkuluje w każdym pomieszczeniu, jakie znajduje się w domu. Tego typu sytuacja wynika przede wszystkim z nieusunięcia wilgoci spod posadzki czy podłogi. W przypadku zalania domu podłoże w postaci wykładzin dywanowych i PCV, a także paneli czy też parkietu, może wchłonąć dużą ilość wilgoci. Samoistne pozbycie się tego problemu nie jest możliwe, ponieważ wilgoć ta nie zostanie usunięta – nawet, gdy w domu będzie panować ekstremalnie wysoka temperatura powietrza, dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza. Wówczas niezbędne okazuje się wsparcie firm, które oferują pomiary wilgotności pod posadzką. To odpowiedź na pytanie czy woda wniknęła pod nią i czy wilgoć wymaga usunięcia. W takiej sytuacji należy wdrożyć osuszanie podposadzkowe warstw izolacyjnych wykonane przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
Kontrola poziomu wilgotności w domu po zalaniu
Profilaktycznym działaniem jest regularna kontrola poziomu wilgotności w posiadanej nieruchomości. Dotyczy to także osób, które zlokalizowały źródło wycieku wody i usunęły je bezpowrotnie, aby nie doszło do ponownego pojawienia się tego incydentu. Kontrola poziomu wilgotności w domu powinna być przeprowadzana w regularnych odstępach czasu. Tylko wówczas można dowiedzieć się, czy posadzka lub podłoga jest zawilgocona, a zbierająca się tam wilgoć powoduje zanieczyszczenie powietrza, powstawanie nieprzyjemnego zapachu, a także namnażanie się wykwitów grzybnych i pleśniowych.
Przeprowadzana cyklicznie kontrola poziomu wilgotności w domu powinna odbywać się przy pomocy nowoczesnych urządzeń. Tylko wówczas pomiar da odpowiedź, czy wymagane jest podjęcie takich działań, jak dodatkowe osuszanie domu po zalaniu. Należy pamiętać, że zaniechanie tych czynności grozi poważnymi konsekwencjami dla właściciela domu, łącznie z koniecznością przeprowadzenia generalnego, kosztownego remontu w każdym pomieszczeniu.
Nowoczesne pomiary wilgotności wykonywane przy użyciu odpowiednio dobranego sprzętu zapewniają bezpiecznie przebywanie w nieruchomości. Powinny być zlecone przez każdą osobę, która doświadczyła zalania domu.