Share This Article
HDSy do wielofunkcyjne pojazdy, które znajdują zastosowanie w wielu branżach gospodarki. Jeśli potrzebujesz samochodu, który nie tylko przewiezie, ale również załaduje i rozładuje ładunek we wskazanym miejscu to skorzystaj właśnie z HDSa. Czy taki pojazd można wynająć?
Co to jest HDS?
HDS — czyli inaczej hydrauliczny dźwig samochodowy — to samochód ciężarowy, który na naczepie ma zamontowany dźwig. Pojazd ten doskonale się sprawdza w transporcie ciężkich i wielkogabarytowych towarów ładunków. Dzięki zastosowaniu dźwigu hydraulicznego pojazd sprawdza się nie tylko w transporcie, ale również może być stosowany do załadunku, przeładunku i rozładunku przewożonych towarów. W efekcie HDS niweluje konieczność zastosowania dźwigu w miejscu załadunku i rozładunku.
Zaletą HDSów jest duży udźwig i możliwość wysunięcia ramienia dźwigu. W rezultacie pojazd, aby załadować towar, nie musi podjeżdżać bezpośrednio do ładunku — może go podnieść z nawet kilkunastometrowej odległości. Warto jednak zaznaczyć, że wraz ze zwiększaniem wysięgu ramienia dźwig traci na udźwigu. Warto mieć to na uwadze planując transport ciężkich ładunków za pomocą hydraulicznego dźwigu samochodowego.
HDSy występują w wersji szosowej, terenowej i jako niskopodwozia. Pierwsze zapewniają szybki transport drogami utwardzonymi. Są bardziej ekonomiczne w zakresie zużycia paliwa i doskonale sprawdzają się w przewozie ciężkich i dużych ładunków. Z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne ciężarówki. HDSy terenowe z kolei wykorzystywane są tam, gdzie trzeba dowieźć ciężki i duży ładunek pomimo braku utwardzonych dróg. Pojazdy te wyposażone są w wydajny napęd na 4 koła, który pozwala na poruszanie się w trudno dostępnym terenie. Innym rozwiązaniem są pojazdy niskopodwoziowe, które dedykowane są do przewozu maszyn i pojazdów, takich jak walce drogowe, koparki, ładowarki, wózki widłowe i inne. Niskie podwozie pozwala na łatwy załadunek takich pojazdów i znacząco przyspiesza ich transport z miejsca na miejsce.
Do jakich prac wykorzystuje się HDSy?
Jak już wspominaliśmy, hydrauliczne dźwigi samochodowe sprawdzają się w transporcie ciężkich i dużych ładunków. Z powodzeniem można je wykorzystać do przewozu wszelkiego typu kontenerów — zarówno kontenerów na odpady, jak i kontenerów biurowych, magazynowych czy sanitarnych. HDSy sprawnie poradzą sobie z załadunkiem i rozładunkiem takich obiektów. Dzięki wysuwanemu ramieniu posadowią kontener dokładnie we wskazanym miejscu.
Ciężarówki z dźwigiem wykorzystuje się również do przewozu innych ładunków. Można nimi transportować maszyny i urządzenia, materiały budowlane, w tym m.in. stal długą, drewno, kręgi betonowe, studnie, kamienie i płyty kamienne. Pojazdy sprawdzą się w przewozie rusztowań, szalunków, a także konstrukcji drewnianych stalowych czy elementów więźby dachowej. Można nimi przewozić duże tafle szklane, płyty drogowe oraz agregaty.
Hydrauliczne dźwigi samochodowe są powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej, transportowej, rozrywkowej i eventowej. Sprawdzają się także w działalności związanej z zagospodarowaniem odpadów.
Wynajem hydraulicznych dźwigów samochodowych
Hydrauliczne dźwigi samochodowe to specjalistyczne, więc kosztowne pojazdy. Zazwyczaj niewiele firm posiada je na własność, chyba że stale wykorzystują je stale w prowadzonej działalności. HDSy przez przedsiębiorców zazwyczaj są wypożyczane na czas realizacji określonych zadań.
Na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących wynajem pojazdów z dźwigiem. Takie rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich. Nie generuje dużych kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. Jednocześnie firmy oferujące wynajem HDSów zazwyczaj posiadają szeroką flotę tych pojazdów, co umożliwia dobór samochodu do określonych potrzeb. Jednocześnie przedsiębiorcy ci biorą na siebie cały ciężar utrzymania samochodu wraz z przeglądami i ubezpieczeniami. Dbają również o jego dobry stan techniczny. Co ważne, pożyczając HDS zawsze otrzymuje się go wraz z doświadczonym operatorem, który posiada wszystkie konieczne uprawnienia w zakresie obsługi pojazdu.