Share This Article
Objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych bywają dokuczliwe. Ból, napięcie twarzoczaszki czy też trudności w przeżuwaniu pokarmów to tylko niektóre z dolegliwości. Jednym ze sposobów pozwalających pozbyć się problemów jest rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych. Na czym ona polega? Kiedy warto się na nią zdecydować?
Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych – co to? Na czym polega?
Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych, lub inaczej mówiąc – fizjoterapia stomatologiczna, to zespół działań podejmowanych w celu przywrócenia naturalnej (prawidłowej) ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych. Odbywa się to m.in. poprzez normalizację napięć w tkankach miękkich. W ramach leczenia przeprowadza się różne zabiegi z zakresu terapii manualnej.
Fizjoterapia stomatologiczna obejmuje m.in.:
- działania mobilizujące tkanki miękkie znajdujące się wewnątrz i na zewnątrz ust,
- techniki rozluźniające mięśnie i powięzi w obrębie twarzy, szyi oraz obręczy barkowej,
- techniki mobilizacyjne i manipulacyjne wykonywane nie tylko na stawach skroniowo-żuchwowych, ale i odcinkach kręgosłupa (szyjnym oraz piersiowym),
- trakcję stawów skroni i żuchwy,
- kinezyterapię.
Ta ostatnia nakierowana jest na żuchwę i odcinek szyjny kręgosłupa. Obejmuje specjalne ćwiczenia lecznicze, które wzmacniają konkretne mięśnie. Dlatego jej opracowaniem powinien zająć się profesjonalista. Fizjoterapeuta z doświadczeniem nie tylko odpowiednio dopasuje ćwiczenia, ale i będzie czuwać nad ich prawidłowym wykonaniem. Pozwoli to wyeliminować odczuwane napięcie i dolegliwości bólowe, a także zapobiegnie pogłębianiu się problemów.
W ramach rehabilitacji stawów skroniowo-żuchwowych przeprowadza się również zabiegi fizykalne, w tym ultradźwięki, laseroterapię czy też jonoforezę. Stanowią one terapię uzupełniającą, która ma na celu uśmierzyć ból i stan zapalny tkanek, które otaczają stawy.
Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych powinna być poprzedzona wnikliwym wywiadem. W jego ramach pacjent zostanie dokładnie przebadany, co ułatwi odpowiedni dobór kuracji. Najczęściej w ramach wywiadu opracowuje się również plan postępowania. Ważnym elementem jest również stosowanie odpowiedniej diety (zazwyczaj opierającej się na spożywaniu miękkich pokarmów).
Kiedy rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego jest wskazana?
Ból w okolicach twarzoczaszki to niejedyny objaw problemów w stawie skroniowo-żuchwowych. Wśród najważniejszych dolegliwości, które wymagają konsultacji lekarskiej, wymienić można:
- zmniejszony lub zwiększony zakres ruchu w stawie skroniowo-żuchwowym (ograniczone lub nadmierne otwieranie ust),
- zbaczanie żuchwy,
- zgrzytanie zębami (bruksizm),
- trzaski i przeskakiwania w stawie skroniowo-żuchwowym,
- ból podczas żucia, gryzienia, ziewania,
- ból twarzy, szyi, karku i głowy,
- napięciowy ból głowy,
- wzmożone napięcie mięśniowe podczas leczenia ortodontycznego,
- szumy uszne i ból uszu,
- bóle oczu i ich łzawienie,
- wady zgryzu.
Objawy te mogą być następstwem zmian degeneracyjnych stawów i kości w obrębie skroni oraz żuchwy albo świadczyć o mniej lub bardziej poważnej dysfunkcji. Do najczęściej pojawiających się schorzeń zaliczyć można m.in. zapalenie lub zwłóknienie torebki stawowej, zapalenia błony maziowej, zaburzenia mięśniowe czy też przemieszczenie się krążka stawowego.
Co ważne, dolegliwości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych mogą wynikać z długotrwałej ekspozycji na stres i zwiększonego napięcia emocjonalnego. Dlatego działania podejmowane w ramach rehabilitacji mają również odprężać.
Problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi dotykają ludzi w różnym wieku. Dlatego po rozpoznaniu pierwszych objawów warto natychmiast udać się do lekarza. Pozwoli to w porę zareagować i uniknąć pogłębiania się dysfunkcji. Specjalista dobierze odpowiednią kurację, obejmującą m.in. rehabilitację. Holistyczne podejście ułatwi powrót do zdrowia. Dlatego nie warto rezygnować z ćwiczeń. Są one istotnym elementem leczenia dolegliwości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
źródło: crsrehabilitacja.pl