Share This Article
Każdego roku do naszego kraju przyjeżdżają kolejni zagraniczni studenci. Uczelnie wyższe w Polsce stoją na dobrym poziomie, co przyciąga młodych cudzoziemców. Jednak również studenci powinni pamiętać o zalegalizowaniu swego pobytu w Polsce. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jakie dokumenty przygotować i jakich formalności dopełnić, aby pobyt w Polsce studenta z zagranicy był legalny.
Kto musi starać się o zezwolenie na pobyt w Polsce?
Cudzoziemcy muszą dopełnić formalności związanych z legalizacją swojego pobytu. Studenci z innych państw Unii Europejskiej i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium RP powinni złożyć w urzędzie wojewódzkim wniosek o rejestrację swojego pobytu w związku z kształceniem. Dla cudzoziemców spoza UE i EOG procedura legalizacji jest bardziej skomplikowana, jednak przepisy dopuszczają wyjątki, w których staranie się o zezwolenie na pobyt studenta w Polsce nie jest konieczne.
Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy cudzoziemiec posiada ważną wizę krajową wydaną w celu kształcenia się na studiach lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z korzystaniem z mobilności studenta na warunkach określonych w art. 149b ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Poza tymi wyjątkami wszyscy zagraniczni studenci muszą starać się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce.
Gdzie szukać informacji o przepisach dotyczących studentów z zagranicy?
Kluczem do otrzymania zezwolenia na pobyt studenta w Polsce jest znalezienie odpowiednich przepisów i aktów prawnych opisujących tą kwestię. Należy więc poszukiwać oraz odwoływać się do zapisów regulujących tematykę zezwoleń na pobyt czasowy, ponieważ pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach jest właśnie takim rodzajem zezwolenia. Regulują to przepisy rozdziału 6 Działu V ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Inne akty prawne, z którymi warto się zapoznać, to:
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2018 r. w sprawie wysokości środków finansowych, jakie musi posiadać cudzoziemiec podejmujący lub kontynuujący studia na terytorium RP.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2014 r. w sprawie opłat pobieranych w Rzeczypospolitej Polskiej od cudzoziemców za wydanie i wymianę dokumentów, które mogą być wydane cudzoziemcom, oraz trybu ich uiszczania.
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 września 2019 r. w sprawie wzoru zaświadczenia jednostki prowadzącej studia lub kształcenie w szkole doktorskiej o przyjęciu cudzoziemca na studia stacjonarne lub kształcenie w szkole doktorskiej lub o kontynuacji przez niego studiów stacjonarnych lub kształcenia w szkole doktorskiej.
Profesjonalnej pomocy prawnej może udzielić również nasz Kancelaria, która specjalizuje się w prawie migracyjnym.
Legalizacja pobytu studenta w Polsce krok po kroku
W pierwszej kolejności studenci z zagranicy powinni złożyć wniosek o wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium Polski. Należy to zrobić jeszcze przed wyjazdem ze swojego ojczystego kraju w polskim konsulacie. Procedura odbywa się w oparciu o decyzję o przyjęciu na studia. Pozostałe formalności należy uregulować po przyjeździe do Polski. Takimi sprawami zajmuje się odpowiedni wydział w urzędzie wojewódzkim.
Urzędnicy biorą pod uwagę, czy cudzoziemiec chcący studiować w Polsce spełnia określone warunki. Najważniejszym z nich jest to, czy faktycznym, a nie tylko deklarowanym celem pobytu w Polsce jest podjęcie lub kontynuacja studiów na terenie naszego kraju. Dotyczy to również kształcenia w szkole doktorskiej. Warunek uznaje się za spełniony również wtedy, gdy studia są kontynuacją lub uzupełnieniem wcześniej podjętych studiów na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Niezbędne jest dostarczenie do urzędu wydającego zezwolenia na pobyt zaświadczenia jednostki prowadzącej studia o przyjęciu na uczelnię lub o kontynuacji studiów. Aby otrzymać zezwolenie na pobyt w Polsce, cudzoziemiec musi również mieć ubezpieczenie zdrowotne lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium RP.
Jako ostatni wymóg ustawodawca stawia odpowiednie zabezpieczenie materialne. Oznacza to, że student z zagranicy musi posiadać środki finansowe wystarczające na pokrycie kosztów studiów. Dopiero wtedy będzie możliwe otrzymanie zezwolenia na pobyt studenta z zagranicy w Polsce.
źródło: sawickiwspolnicy.pl