Share This Article
Dolegliwości układu moczowego często dotykają kobiety, chodzi tu zwłaszcza o infekcje układu moczowego. Jednak należy wiedzieć, że schorzenia układu moczowego i gruczołu krokowego nie omijają też mężczyzn. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie badań. Najlepszą bezinwazyjną diagnostyką układu moczowego jest badanie ultrasonograficzne. Podpowiadamy kiedy zgłosić się na USG układu moczowego i stercza, a także jakie schorzenia można wykryć dzięki tej procedurze.
Wskazania do wykonania USG układu moczowego i stercza
Badanie USG jest jedną z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych procedur z zakresu diagnostyki obrazowej. Jednocześnie zapewnia dużą dokładność i pozwala na szybkie postawienie diagnozy. Niejednokrotnie badanie USG pozwalało na podjęcie szybkiego i celnego leczenia ratującego życie lub pozwalającego uniknąć trwałego uszczerbku na zdrowiu. Oprócz tego można wyróżnić kilka symptomów i objawów, które również mogą być istotnym wskazaniem do wykonania USG układu moczowego.
Do najbardziej oczywistych należą wszelkie dolegliwości związane z układem moczowym, bóle nerek, bolesność w czasie oddawania moczu, częstomocz, również w nocy. Absolutnie bezwzględne i konieczne jest wykonanie badania USG układu moczowego w przypadku występowania krwiomoczu. USG nerek i układu moczowego jest również wymagane w przypadku ataku kamicy nerkowej, czyli dolegliwości związanych z występowaniem i zaleganiem kamieni w układzie moczowym. Pozwala to określić wielkość i umiejscowienie kamienia. Lekarze zalecają także przeprowadzenie USG układu moczowego przy napadach bólu kolkowego nerek, czyli tak zwanej kolki nerkowej. W badaniu możliwe jest ocenienie zastoju moczu w nerce.
Oprócz tego niektóre grupy pacjentów powinny wykonywać USG układu moczowego w ramach profilaktyki zapobiegania chorobom w jego obrębie. W takiej sytuacji nie muszą występować żadne dolegliwości, aby pacjent mógł zgłosić się na takie badanie. Profilaktycznemu badaniu USG układu moczowego i stercza powinni poddawać się regularnie mężczyźni, którzy ukończyli 50 rok życia. Jest to doskonała profilaktyka chorób gruczołu krokowego, czyli prostaty. Wczesne wykrycie wszelkich niepokojących zmian daje maksymalne szanse na całkowity powrót do zdrowia.
Ogromną zaletą badania USG układu moczowego jest fakt, że nie ogranicza się ono wyłącznie do badania samych nerek czy pęcherza moczowego. Oprócz tego lekarz ocenia również stan moczowodów, gruczołu krokowego i ilość moczu zalegającego w pęcherzu po jego opróżnieniu. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie kamicy nerkowej, zastoju moczu w nerce, guzów nerek, torbieli nerek, uchyłków i guzów w obrębie pęcherza moczowego oraz wszelkich schorzeń mogących dotknąć gruczoł krokowy. Tak szeroka diagnostyka sprawia, że badanie USG układu moczowego jest cenione zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów.
Przygotowanie i przebieg badania USG układu moczowego
W ramach przygotowania do badania USG układu moczowego należy zadbać o wypełnienie pęcherza moczowego, zalecane jest na godzinę przed badaniem wypić około 1 litra wody i unikać opróżniania pęcherza. Do badania należy stawić się z wypełnionym pęcherzem. Samo badanie USG jest bezbolesne i bezinwazyjne, a pacjent nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości ani w trakcie badania, ani też po jego zakończeniu.
Badanie USG układu moczowego i stercza odbywa się poprzez wodzenie głowicą aparatu po badanym obszarze ciała pokrytym specjalnym żelem ułatwiającym przewodzenie fal ultradźwiękowych. W jego przebiegu lekarz bada i ocenia stan obu nerek, pęcherza moczowego, moczowodów oraz gruczołu krokowego. W czasie badania pacjent może zostać poproszony o udanie się do toalety w celu oddania moczu. Następnie lekarz ponownie bada pęcherz, by ocenić ilość zalegającego w nim moczu, po wypróżnieniu.
źródło: gabinetusg.com.pl