Share This Article
Szpital to miejsce, w którym można znaleźć wiele różnorodnych sprzętów służących leczeniu i ratowaniu życia. Jednymi z nich są dozowniki tlenu, które mają swoje zastosowanie w wielu schorzeniach. Możemy je spotkać nie tylko w szpitalach, ale również przychodniach, na izbach przyjęć, w karetkach i wielu innych miejscach. Do czego służą dozowniki tlenu w szpitalu? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym są dozowniki tlenu?
Dozowniki tlenu to urządzenia, które są montowane na butlach tlenowych, na szynach medycznych naściennych lub przyłączane bezpośrednio do panelu z poborem gazów medycznych. Mogą występować w wersjach pojedynczych lub podwójnych. Nazywane są często przepływomierzami medycznymi, które mierzą i regulują przepływ substancji według określonych parametrów. Mogą również redukować ciśnienie wejściowe. Dozowniki tlenu bardzo często wyposażone są w pojemniki służące do nawilżania tlenu wodą destylowaną. Istnieją dwa typy dozowników:
- rotametryczne – posiadają płynną pracę zaworu regulacyjnego,
- skokowe – posiadają skokową pracę zaworu regulacyjnego.
Urządzenia te są obsługiwane przez wykwalifikowany personel medyczny. Tylko posiadając odpowiednią wiedzę i przeszkolenie możliwe jest jego właściwe ustawienie i sprawdzenie jego stanu technicznego.
Jakie jest zastosowanie dozowników tlenu?
Dozowniki tlenu mają szerokie zastosowanie w wielu placówkach medycznych, jak szpitale, izby przyjęć, oddziały ratunkowe, przychodnie, karetki i wiele innych, jak np. dom pacjenta czy miejsca terapeutyczne. W medycynie wykorzystywane są do tlenoterapii, u pacjentów z objawami niewydolności oddechowej. Dodatkowo stosuje się je u osób z mukowiscydozą, astmą oskrzelową, w przebiegu chorób onkologicznych i układu krążenia, a także w wielu innych nagłych przypadkach.
Dozowniki tlenu i tlenoterapia
Tlenoterapia stosowana jest w sytuacji wykrycia u pacjenta niewydolności oddechowej organizmu. Schorzenie to występuje przy długotrwałych chorobach układu oddechowego np. obturacyjnej chorobie płuc czy astmie, a także w wielu innych problemach nie związanych ze schorzeniami płuc. Tlenoterapia może być również wskazana u osób cierpiących na choroby układu krążenia, cierpiące na otyłość czy z zatrzymaniem oddechu. Co istotne, tlenoterapia jest również wykorzystywana przez sportowców do poprawy wydajności i regeneracji, a także w celu poprawy ogólnej wydolności i odporności organizmu.
Istnieje wiele objawów niewydolności oddechowej, do których zaliczyć można:
- duszności i kaszel;
- przyśpieszony oddech;
- problemy z zasypianiem;
- trudności w koncentracji;
- przyśpieszona akcja serca;
- drżenie ciała i wzmożona potliwość;
- brak apetytu;
- rozstrzenie oskrzeli;
- zmniejszenie tolerancji na wysiłek;
- omdlenia;
- sinica, czyli zmiana zabarwienia skóry ciała.
Tlen to źródło życia, dlatego jego odpowiednie ilości gwarantują zdrowie i życie. Dozowniki tlenu ułatwiają jego przepływ, dzięki temu ratują życie pacjentów i usprawniają pracę personelu medycznego.
źródło: Inmed.pl