Share This Article
Tworzenie prezentacji technicznej to wymagające zadanie. Myli się bowiem ten, kto twierdzi, że w takim przypadku liczy się treść. Równie ważna jest jej oprawa. Dlatego aby odnieść sukces podczas wystąpienia przed publicznością, nie wolno bagatelizować estetyki pokazu. Jak powinna wyglądać prezentacja techniczna? Jak ją zaprojektować, by pozostała w pamięci odbiorców na dłużej?
Projektowanie prezentacji technicznej – zasadnicze kwestie
Podstawową kwestią, którą należy mieć na uwadze podczas tworzenia prezentacji technicznej, jest dostosowanie przekazu do odbiorców. W tym przypadku grupę tę najczęściej tworzą specjaliści w danej dziedzinie lub osoby pretendujące do tego miana. Wydawać mogłoby się więc, że posługiwanie się specjalistycznym słownictwem nie będzie problemem. Nic bardziej mylnego!
Odbiorcy prezentacji technicznych również oczekują prostego przekazu, który wyjaśni wszelkie kwestie i nie pozostawi niedomówień. Niewłaściwą techniką jest jednak zasypywanie ich nadmiernymi szczegółami technicznymi. Przy projektowaniu pokazu należy bowiem pamiętać, że mniej znaczy lepiej. Zbyt wiele detali przyniesie bowiem skutek odwrotny do zamierzonego – sprawi, że uwaga publiki szybko się ulotni.
Słuchacze oczekują również, że prezentacja multimedialna będzie dobrze zorganizowana, co ułatwi im jej śledzenie. Dlatego warto poświęcić sporo czasu na opracowanie struktury wystąpienia. Powinno być ono podzielone na sekcje, a także zawierać wyraźny wstęp i zakończenie wraz z wnioskami. Główne idee warto kilkukrotnie powtarzać. Udowodniono bowiem, że takie działanie podtrzymuje uwagę odbiorców. Ważne jest również dokładne wskazanie celu wystąpienia.
Prezentacje techniczne – o czym jeszcze pamiętać podczas ich tworzenia?
Podczas projektowania prezentacji technicznych wielu prelegentów nadmiernie skupia się na treści. Oczywiście, jest ona ważna. Jeśli jednak nie będzie mieć odpowiedniej oprawy, nie zaciekawi. Dlatego warto zadbać o to, aby pokaz slajdów miał oryginalny styl. Nie warto jednak przesadzać w drugą stronę i na siłę tworzyć coś unikatowego. Krzykliwa kolorystyka czy też nadmiar efektów, przejść i ikon nie zachwyci publiczności.
Żeby zaserwowany publiczności przekaz był skuteczny, warto przyciągnąć uwagę odbiorcy przy pomocy obrazu. Niejednokrotnie jest on bowiem w stanie lepiej wyrazić problem niż najlepszy opis. Warto stosować przede wszystkim takie elementy graficzne jak:
- zdjęcia,
- infografiki,
- wykresy,
- tabele i schematy,
- osie czasu,
- krótkie filmy.
Odpowiednio dobrane zdjęcie, infografika czy też krótki film na długo pozostanie w pamięci publiczności. Pomaga lepiej zrozumieć omawianą problematykę i wzmacnia przekaz słowny. Co więcej, umiejętnie stosowanie obrazów ożywia prezentację techniczną i pozwala odbiorcom śledzić tok rozumowania prelegenta, dzięki czemu przekaz jest skuteczniejszy. Pozytywnie wpływa również na tempo prowadzenia wystąpienia. Co ważne, elementy graficzne muszą być dobrze opisane.
Prezentacje techniczne – animacje i efekty dźwiękowe
Żeby uatrakcyjnić przekaz, w prezentacjach technicznych można stosować animacje i efekty dźwiękowe. Należy jednak zachować umiar, tak aby wykorzystane efekty i dźwięki nie przeszkadzały w odbiorze wystąpienia. W przypadku animacji najlepiej sprawdzają się warianty subtelne i umiarkowane. Ożywiają one pokaz, a jednocześnie nie rozpraszają uwagi publiczności.
Zastosowane dźwięki nie powinny być przypadkowe. Dlatego jeśli zamierzasz je zastosować, poświęć nieco uwagi na ich prawidłowy dobór. Przed wystąpieniem upewnij się również, że można je odtworzyć.
Jak wspomniano, projektowanie prezentacji technicznych to duże wyzwanie. Zadbać należy bowiem o wiele istotnych szczegółów, które na pierwszy rzut oka mogłyby wydawać się nieistotne. Odpowiednia struktura pokazu, styl i kolorystyka to tylko niektóre istotne elementy, o których nie można zapomnieć. Dlatego stworzenie prezentacji technicznej warto zlecić specjalistom. Dzięki bogatej wiedzy i doświadczeniu stworzą oni atrakcyjny w odbiorze pokaz, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającej publiczności.