Share This Article
Systemy klimatyzacji instalowane są z jednego, prostego powodu – żeby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Warto jednak wiedzieć o tym, że mają one wpływ również na inne czynniki, między innymi takie jak wilgotność. W jaki dokładnie sposób na nią oddziałują i co to oznacza dla domowników?
W sieci czasem można spotkać się z narzekaniami, jakoby klimatyzatory negatywnie wpływały na warunki panujące w domu, mieszkaniu, czy też biurze. Niektóre osoby cierpią wręcz na dolegliwości dróg oddechowych. Oczywiście problemy tego typu mogą wystąpić, jednak istnieją sposoby na radzenie sobie z nimi. Tym najlepszym będzie oczywiście zakup właściwego sprzętu.
Poziom wilgotności powietrza a klimatyzacja
Zanim jednak wskażemy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu konkretnych konstrukcji, trzeba wyjaśnić, jak praca klimatyzatorów wpływa na wilgotność panującą na danym obszarze. Mówiąc krótko, powodują jej spadek. Oznacza to, że powietrze się osusza, co może mieć negatywne konsekwencje dla osób szczególnie wrażliwych na tego typu zmiany.
W tym miejscu należy jednak podkreślić, że klimatyzatory w trybie chłodzenia działają przede wszystkim latem, kiedy to poziom wilgotności jest przeważnie wysoki. To zjawisko także bywa problematyczne – często nawet bardziej. Takie warunki u wielu osób powodują pogorszenie samopoczucia i bóle głowy. W skrajnych przypadkach dojść może nawet do wzmożonego rozwoju wilgoci, grzybów oraz roztoczy, co jest szczególnie groźne dla alergików.
Wszystko to sprawia, że latem klimatyzacja, prowadząc do pewnego osuszenia powietrza, jest w stanie wręcz poprawić komfort przebywania w wybranym pomieszczeniu. Tym bardziej że zapewnia ona jakże potrzebne uczucie ulgi podczas największych upałów.
Jaki klimatyzator wybrać, by uniknąć problemów ze zbyt niskim poziomem wilgotności?
Warto jeszcze raz wspomnieć o tym, że zarówno skuteczność działania klimatyzacji, jak i jej wpływ na jakość powietrza zależy w głównej mierze od jej typu. Oznacza to, że zakup „w ciemno” okażą się najgorszym rozwiązaniem. W takiej sytuacji łatwo o wybór urządzenia, które nie tylko nie będzie w stanie obniżyć temperatury do wskazanego poziomu, to na dodatek wpłynie negatywnie na poziom wilgotności powietrza. Na co więc zwrócić uwagę podczas przeglądania oferty rynkowej?
- Spore znaczenie mają oczywiście parametry techniczne, które trzeba dopasować do specyfiki wnętrza. Mowa tutaj zwłaszcza o mocy i maksymalnym obszarze działania. Źle dostosowane sprzęty będą nieskuteczne, przez co nie zagwarantują odpowiedniego komfortu przebywania w domu, biurze, czy też mieszkaniu.
- Niektórzy producenci podają szczegółowe informacje na temat tego, jak klimatyzator wpływa na poziom wilgotności. Jeśli nie znajdziesz ich w specyfikacji bądź opisie konstrukcji, przeanalizuj publikowane w sieci recenzje sprzętowe. Przydatne okażą się ponadto opinie klientów, którzy mieli już okazję skorzystać z interesujących Cię systemów. Na podstawie ich doświadczeń możesz podjąć właściwą decyzję.
- Najbardziej „przyjazne” dla osób wrażliwych wydają się klimatyzatory nowoczesne. Dlaczego? Ponieważ pracują one z użyciem innowacyjnych mechanizmów oraz systemów, które mogą chociażby ograniczać zjawisko wysuszania powietrza, czy też prowadzić do jego oczyszczenia (odpowiadają za to wbudowane filtry). Do tego dojść może jeszcze zmniejszenie ilości pobieranej energii elektrycznej.
Nie zapominaj ponadto o tym, że sporo nowych klimatyzatorów obsługuje również tryb grzania. Co ciekawe, w wielu przypadkach mają one mniejszy wpływ na jakość powietrza, niż standardowe grzejniki. A zwłaszcza te tradycyjne.
Jak więc widać, choć systemy klimatyzacji prowadzą do spadku poziomu wilgotności, zjawisko to wcale nie musi negatywnie wpływać na Twoje samopoczucie, ani stan zdrowia. Kluczem jest tu wybór właściwego sprzętu, w czym pomóc mogą Ci specjaliści. Dzięki nim kupisz model nie tylko funkcjonalny, ale też w pełni bezpieczny.