Share This Article
Sprężarki śrubowe są powszechnie wykorzystywane w zakładach przemysłowych, w których stosuje się sprężone powietrze jako medium robocze. Szeroki typoszereg urządzeń sprawia, że doskonale adaptują się one w różnych branżach, także tych wymagających szczególnych warunków technicznych. Poznaj różne rozwiązania w zakresie sprężarek śrubowych przeznaczonych do zastosowań przemysłowych.
Sprężarki śrubowe – szeroki zakres modeli
Kompresory śrubowe do przemysłu to grupa sprężarek charakteryzujących się szeroką gamą parametrów technicznych, w tym mocą, napędem, rozmiarami a także parametrami wytwarzanego sprężonego powietrza. Ich elastyczność pozwala na dobór do każdej gałęzi przemysłu wymagającego zastosowania sprężonego powietrza o ciśnieniu roboczym wynoszącym od 5 do 13 bar.
Przykładem sprężarek śrubowych do zastosowań przemysłowych są urządzenia AG KOMPRESSOREN takie jak SMART, FOCUS, COMPACK 2-3, COMPACK 4-7, KME B czy KME C. Oferują one zróżnicowane parametry techniczne, dzięki czemu odpowiedzą na zapotrzebowanie każdego procesu produkcyjnego.
Zalety kompresorów śrubowych
Jedną z najważniejszych wspólnych cech kompresorów śrubowych jest gwarancja stabilnej pracy. Urządzenia te mogą pracować w histerezie ciśnień dyktowanych zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem realizowanych przy ich pomocy procesów. Nowoczesne sprężarki śrubowe wyposażone są w inteligentne sterowniki mikroprocesorowe, które stale monitorują pracę urządzeń pozwalając na bieżąco dostosowywać działanie kompresorów do zapotrzebowania zakładu. Zaletą takich sterowników jest możliwość błyskawicznej reakcji w razie pojawienia się nieprawidłowości w pracy urządzenia oraz minimalizacja ryzyka poważniejszych uszkodzeń i awarii skutkujących wstrzymaniem procesów produkcyjnych.
Ważną cechą sprężarek śrubowych z grupy AG KOPRESSOREN jest zastosowanie wydajnego chłodzenia, zapewniającego dłuższą żywotność maszyn oraz niezakłóconą pracę. Wielostopniowa filtracja oraz możliwość zastosowania w układach sprężonego powietrza zróżnicowanych urządzeń uzdatniających wpływa na jakość medium i umożliwia dostosowanie jego czystości do wymagań konkretnych procesów. A wszystko to przy zapewnieniu stałego zakresu ciśnienia roboczego w sieci.
Sprężarki śrubowe dostępne są w wielu wariantach mocy, wydajności i ciśnienia roboczego. Wśród nich dostępne są urządzenia z napędem bezpośrednim i pasowym oraz takie, które w których zapewniono zmienną prędkość obrotową silnika umożliwiającą dostosowanie przepływu do aktualnego zapotrzebowania na sprężone powietrze. W efekcie precyzyjna regulacja pracy urządzeń umożliwia nie tylko dostosowanie ich pracy do wymagań procesów, ale również uzyskanie maksymalnych oszczędności w zakresie konsumpcji energii poprzez wyeliminowanie strat, czyniąc te urządzenia energooszczędnymi i wyjątkowo ekonomicznym w codziennej pracy.
Część modeli sprężarek z grupy AG KOMPRESSOREN dostępna jest w standardzie jako urządzenia kompletne, wyposażone w osuszacz chłodniczy czy zbiornik ciśnieniowy.
Sprężarki śrubowe z grupy AG KOMPRESSOREN można uzupełniać o kompletne systemy uzdatniania sprężonego powietrza (separatory cyklonowe, osuszacze powietrza) oraz o zbiorniki ciśnieniowe o różnej pojemności. Elastyczność zastosowań podnosi możliwość łączenia ich w układy do kilkunastu sprężarek.
Zastosowanie sprężarek śrubowych w przemyśle
Kompresory śrubowe doskonale sprawdzają się w zastosowaniach przemysłowych. Zastosowanie nowoczesnych technologii, wysoka wydajność, energooszczędność oraz elastyczność zastosowań sprawia, że wykorzystuje się je w każdej branży przemysłowej. Kompresory śrubowe doskonale sprawdzają w przemyśle spożywczym, maszynowym, petrochemicznym, medycznym i farmaceutycznym a także w elektronicznym czy lotniczym. Można je z powodzeniem wykorzystać także w innych gałęziach przemysłu.
Warto pamiętać, że dobór sprężarki do konkretnego procesu produkcyjnego może być skomplikowany. Dlatego też warto skorzystać z doradztwa w tym zakresie oferowanego przez sprawdzone firmy specjalizujące się w sprzedaży sprężarek oraz projektowania i budowy systemów sprężonego powietrza.