Share This Article
Z każdym rokiem przybywa osób, które zaczynają zwracać uwagę na proekologiczne wybory w swoim życiu. Jednym z nich jest wymiana starego pieca, tak zwanego „kopciucha” na nowoczesny i ekologiczny. Innym z możliwych rozwiązań jest zastosowanie gazu propan. Wyjaśniamy czy rzeczywiście jest to ekologiczny materiał opałowy.
Propan – wybierajmy ekologiczne rozwiązania
Przez ostatnie pół wieku wyeksploatowaliśmy naszą planetę nieporównywalnie mocniej niż przez wcześniejsze kilka tysiącleci. Degradacja środowiska naturalnego powoduje, że jest to ostatni dzwonek dla nas, jako ludzkości, aby choć minimalnie odbudować równowagę ekologiczną globu. Warto myśleć o tym w codziennym życiu i wpływać na dużą zmianę małymi krokami. Jednym z proekologicznych rozwiązań jest na przykład wymiana formy ogrzewania.
To ostatnie działanie niesie za sobą nie tylko globalne korzyści dla nas wszystkich, ale również lokalnie zmienia jakość życia na lepsze. Jak to się dzieje? Nowoczesne ekologiczne formy zaopatrywania domu w ciepło, takie jak gaz propan pomagają zmniejszyć zanieczyszczenie i skażenie gleby oraz wód gruntowych. Rezygnując z paliw kopalnych przyczyniamy się również do ograniczenia ich wydobycia. To z kolei bezpośrednio przekłada się na zatrzymanie nadmiernej eksploatacji nieodnawialnych złóż i zasobów naszej planety. Najbardziej zauważalna jest poprawa jakości powietrza w sąsiedztwie. Dzięki ekologicznemu paliwu, jakim jest propan unikamy wytwarzania pyłów zawieszonych, smogu i węglowodorów aromatycznych, które odpowiadają za brzydki zapach z domowych kominów. Oznacza to, że wychodząc z domu poczujemy wyraźną różnicę, a oddychanie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Jest to troska nie tylko o stan środowiska, ale również o zdrowie i jakość życia swoje i najbliższych. Rozpatrując kwestie wyboru ogrzewania pod tym kątem, twierdząca odpowiedź na pytanie – czy warto postawić na ekologię, wydaje się być oczywista.
Co wskazuje na ekologiczny charakter propanu?
W wielu źródłach podkreślany jest ekologiczny charakter gazu propan i ogrzewania domu propanem. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie najbardziej przyjazne dla środowiska? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy rozważyć, w jaki sposób jest pozyskiwane paliwo opałowe, jakim jest propan, w jaki sposób jest spalane oraz jak to spalanie wpływa na środowisko. Wyjaśnimy wszystkie te aspekty.
Należy najpierw wyjaśnić jak powstaje propan. Nie jest on bezpośrednio wydobywany bądź celowo wytwarzany. W istocie gaz propan powstaje, jako produkt uboczny rafinacji ropy naftowej, może być też wydzielany, jako dobro dodatkowe w czasie wydobycia gazu ziemnego. Sprawia to, że już na początkowym etapie nie oddziałuje nadmiernie na środowisko.
W następnej kolejności należy zwrócić uwagę na budowę chemiczną gazu propan. W jego składzie można zaobserwować jedynie cząsteczki węgla i wodoru, a sama budowa jest tak prosta, że również proces spalania odbywa się bez trudu i wytwarzania nadmiernej ilości spalin. Płynny propan jest paliwem wysokoenergetycznym. Oznacza to, że z niewielkiej ilości gazu pozyskujemy dużo ciepła. Może ono zostać spożytkowane na ogrzanie kaloryferów podłączonych do systemu centralnego ogrzewania lub do podgrzania wody użytkowej.
W czasie spalania gazu propan mamy oczywiście do czynienia także ze spalinami. Jednak te są bezpieczne dla środowiska. W wyniku spalania propanu, jako produkty uboczne tego procesu powstaje czysta woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Woda zostaje odprowadzona do kanalizacji, a dwutlenek węgla może być szybko zneutralizowany i zamieniony w tlen przez okoliczne drzewa. Jednocześnie z zachowaniem maksymalnego poziomu bezpieczeństwa dla środowiska. Wszystkie te argumenty sprawiają, że znacznie łatwiej jest uwierzyć w stwierdzenie o ekologicznym charakterze propanu, a tym samym wybrać właśnie taką formę ogrzewania domu czy firmy.