Share This Article
Przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na sprzedaży produktów lub usług stoją przed trudnym wyzwaniem wyboru urządzenia fiskalnego i oprogramowania sprzedażowego. Na rynku dostępne są zróżnicowane sprzęty i programy, które usprawniają sprzedaż i obsługę klienta. Co wybrać? Kasę fiskalną, czy może drukarkę z oprogramowaniem? Czym się sugerować, by dokonać udanego zakupu?
Dlaczego drukarka + program to lepszy wybór niż sama kasa fiskalna?
Przedsiębiorcy mogą ewidencjonować sprzedaż przy wykorzystaniu jednego z dwóch urządzeń rejestrujących – kasy lub drukarki fiskalnej. Ta pierwsza nie potrzebuje dodatkowych sprzętów i jest w stanie działać samodzielnie. Natomiast druga wymaga połączenia z komputerem i zainstalowanym na nim programem sprzedażowym.
Mogłoby się więc wydawać, że w tym zestawieniu to kasa fiskalna wypada lepiej. Tak naprawdę jednak oferuje dosyć ograniczone możliwości. Nie to co drukarka fiskalna. Dzięki integracji z programem sprzedażowym pozwala przeprowadzać zaawansowane operacje, niedostępne dla kasy fiskalnej. Drukarka fiskalna plus program sprzedażowy zapewniają m.in. możliwość:
- wystawiania faktur VAT,
- drukowania dokumentów niefiskalnych,
- wykonywania analiz i raportów sprzedażowych,
- kontroli stanów magazynowych,
- korzystania z automatycznych systemów promocyjno-rabatowych.
Dzięki połączeniu z programem sprzedażowym drukarka fiskalna wykracza poza swoje standardowe przeznaczenie, czyli ewidencję sprzedaży. Jest wielofunkcyjna i pozwala zarządzać firmą na różnych poziomach. Stąd też jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców, zwłaszcza tych oferujących bogaty asortyment produktów lub usług.
Oczywiście, nie w każdym przypadku drukarka fiskalna plus program sprzedażowy będą słusznym wyborem. Czym więc sugerować się przy zakupie urządzenia fiskalnego (i oprogramowania), by nie przepłacić, a jednocześnie uzyskać wszystkie niezbędne udogodnienia?
Jakie urządzenie fiskalne i oprogramowanie – czym się sugerować przy wyborze?
Szeroki wybór urządzeń fiskalnych oraz programów do ewidencjonowania sprzedaży sprawia, że wybór właściwego sprzętu i oprogramowania to spore wyzwanie. Istnieje jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Pozwoli to wyposażyć biznes w odpowiednie narzędzia. Czym sugerować się przy wyborze urządzenia fiskalnego?
- Specyfika biznesu. Jeśli prowadzona działalność gospodarcza ma charakter stacjonarny, wówczas przedsiębiorca ma najszersze możliwości wyboru. Może zdecydować się nie tylko na sprzęt stacjonarny, ale i przenośny. Jeżeli działalność ma charakter mieszany – przedsiębiorca działa stacjonarnie i dojeżdża z produktami (usługami) do klientów – wówczas lepszym wyborem będzie kasa mobilna (której można używać także stacjonarnie). Sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie dostęp do źródła zasilania jest ograniczony, np. na targowiskach. Na rynku dostępne są również niewielkie kasy fiskalne zasilane przez gniazdo zapalniczki samochodowej. Sprawdzą się one w taksówkach i pojazdach osób prowadzących sprzedaż obwoźną.
- Liczba sprzedawanych produktów (usług). Im więcej produktów (usług) zamierza sprzedawać (oferować) przedsiębiorca, tym większą bazą towarową powinno dysponować urządzenie fiskalne. Najwięcej pozycji pozwalają zaprogramować stacjonarne drukarki fiskalne, nawet powyżej 500 000 PLU.
- Obsługa urządzeń peryferyjnych. Jest istotna zwłaszcza w przypadku stacjonarnych urządzeń fiskalnych. Waga, czytnik kodów kreskowych czy też terminal płatniczy – wszystkie te sprzęty należy zintegrować z kasą (drukarką). Urządzenie fiskalne powinno więc zapewniać możliwość jednoczesnego podłączenia kilku sprzętów peryferyjnych. Jeśli zdecydujesz się na zakup drukarki fiskalnej, pamiętaj o oprogramowaniu. Je również można dostosować do specyfiki i wielkości prowadzonej działalności. Dostępne na rynku programy handlowe pozwalają nie tylko usprawnić pracę stanowiska sprzedażowego, ale i ułatwiają zarządzanie całym biznesem. Są też łatwe w obsłudze, dzięki czemu korzystanie z nich nie wymaga wielogodzinnych szkoleń.
źródło: sklep.kaspol.pl