Share This Article
Wysoka jakość sprężonego powietrza w wielu branżach ma kluczowe znaczenie dla procesu produkcji i jakości jej efektu końcowego. Jednak uzdatnianie sprężonego powietrza jest ważne również z kilku innych powodów. Aby oczyszczanie gazu było przeprowadzone prawidłowo, elementy uzdatniające powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju stosowanego kompresora i zastosowania sprężonego powietrza. Wyjaśniamy, dlaczego uzdatnianie sprężonego powietrza jest takie ważne i na co wpływa w codziennej pracy ze sprężonym powietrzem.
Dlaczego sprężone powietrze jest zanieczyszczone?
Podstawowym pytaniem wielu użytkowników kompresorów jest, czy sprężone powietrze rzeczywiście jest zanieczyszczone i z czego wynika ten fakt. Sprężone powietrze niepoddane procesowi uzdatniania bez wątpienia posiada wiele różnorodnych zanieczyszczeń, w tym wilgoć, drobnoustroje czy kurzu. Skąd wszystkie te rzeczy biorą się w sprężonym powietrzu? Z naszego otoczenia. Bo w końcu sprężone powietrze wydobywające się z kompresora jest niczym innym, jak skompresowanym powietrzem atmosferycznym, którym oddychamy. Różnica polega jedynie na tym, że ma ono większe ciśnienie. Czy w takim razie oznacza to, że nasz zakład czy hala produkcyjna są brudne? Czy zamiast uzdatniać sprężone powietrze wystarczy posprzątać wokół kompresora? Nie, niestety nie działa to w ten sposób. Zanieczyszczenia, które znajdują się w sprężonym powietrzu, są tymi samymi, które wciągamy do płuc przy każdym oddechu. Jednak ze względu na przeprowadzony proces sprężania zostają one skumulowane w mniejszej objętości, a tym samym ich gęstość i szkodliwość wzrasta. Również wilgoć to element niesprzyjający korzystaniu ze sprężonego powietrza dlatego osuszanie także jest ważnym krokiem w procesie produkcji sprężonego powietrza. Warto wiedzieć, jak to robić.
Jak uzdatniać sprężone powietrze?
Proces uzdatniania sprężonego powietrza nie wymaga wiele uwagi od obsługi kompresora. Choć istota tego etapu produkcji sprężonego powietrza jest niezwykle ważna, to nie jest też mocno absorbująca. Dlatego tym bardziej warto o tym pamiętać. Jak więc uzdatniać sprężone powietrze? Należy zaopatrzyć posiadany kompresor w odpowiednie filtry, osuszacze i separatory. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, wariantów i modeli urządzeń służących do uzdatniania sprężonego powietrza. Ich dobór powinien być podyktowany naszymi wymaganiami co do klasy czystości powietrza oraz tym, z jakiego modelu sprężarki powietrza korzystamy.
Zanieczyszczenia i wilgoć mogą powstawać na różnych etapach produkcji sprężonego powietrza i gromadzić się w wielu miejscach całego układu zaopatrywania w sprężone powietrze. Dlatego bardzo często stosuje się kilka filtrów, separatorów oraz osuszaczy i montuje je w różnych miejscach układu sprężonego powietrza dla osiągnięcia jak najlepszych efektów uzdatniania.
Dlaczego uzdatnianie sprężonego powietrza jest takie ważne?
Drobinki zanieczyszczeń i wilgoć ulokowane w sprężonym powietrzu mają negatywny wpływ zarówno na człowieka, jak i na procesy produkcyjne, wytwarzane wyroby oraz narzędzia pneumatyczne. W wielu branżach wymagane jest zachowanie czystości na poziomie graniczącym ze sterylnością. Wymóg ten dotyczy również sprężonego powietrza wykorzystywanego w takich miejscach. Dotyczy to głównie branży farmaceutycznej, spożywczej i elektronicznej. Wiąże się to z koniecznością zachowania najwyższej jakości i czystości przy produkcji leków czy produktów spożywczych.
Zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu są niedopuszczalne, ponieważ mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie odbiorców produktu. W przypadku elektroniki drobinki zanieczyszczeń mogą wywoływać problemy w działaniu urządzeń lub nawet ich całkowite uszkodzenie. Z kolei urządzenia pneumatyczne nie powinny być narażone na kontakt z zanieczyszczeniami czy wilgocią, gdyż przyspiesza to proces zużycia poszczególnych elementów i podzespołów oraz wywołuje korozję na metalowych elementach maszyn. Dlatego uzdatnianie sprężonego powietrza nie tylko pozwala zapewnić najwyższą jakość produkowanych wyrobów, ale również jest istotnym elementem dbania o narzędzia pracy i przedłużenia ich żywotności. Nie warto więc rezygnować z uzdatniania sprężonego powietrza.