Share This Article
Poczęcie dziecka, jego rozwój w ciele kobiety, a następnie przyjście na świat są niezwykłym zjawiskiem. Współczesna medycyna pozwala na wykrycie wielu wad i schorzeń u nienarodzonego jeszcze dziecka. Jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych jest badanie USG. Jednak wciąż niektóre wady wrodzone mogą zostać wykryte dopiero po urodzeniu maleństwa. Ważna jest jednak wczesna diagnostyka wad wrodzonych u dzieci. Podpowiadamy dlaczego to ważne oraz jakie badania USG będą pomocne przy wykrywaniu i diagnozowaniu wad wrodzonych.
Czym są wady wrodzone?
Wady wrodzone definiuje się jako odstępstwa od normy budowy anatomicznej. Mogą różnić się od siebie rozległością i obszernością następstw dla zdrowia. Współczesna medycyna daje szerokie możliwości, również diagnostyczne, w zakresie usuwania skutków wad wrodzonych. Wprawdzie wady wrodzone są schorzeniami, którym nie można zapobiec czy nie można wpłynąć na ich powstanie. Jednak możliwa jest precyzyjna diagnostyka i leczenie. Dlaczego to ważne? Ponieważ wczesna diagnostyka daje najlepsze rokowania na wyzdrowienie i ograniczenie wspomnianych już następstw dla zdrowia.
Dzięki nieustannemu rozwojowi medycyny coraz więcej wad wrodzonych może zostać wyleczona chirurgicznie. W wielu przypadkach są to operacje i zabiegi ratujące życie, na przykład w przypadku poważnych wad serca. Warto więc przeprowadzić profilaktyczne badania USG u dzieci, aby wykluczyć wady wrodzone lub ewentualnie podjąć natychmiastowe leczenie.
Jakie badania USG będą pomocne we wczesnej diagnostyce wad wrodzonych u dzieci?
Badanie USG, czyli inaczej ultrasonografia jest jednym z najbezpieczniejszych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Może być przeprowadzane już w pierwszych godzinach życia bez jakiegokolwiek ryzyka czy szkodliwych następstw zdrowotnych. W toku przeprowadzania badania USG nie są emitowane żadne szkodliwe fale czy promieniowanie. Dlatego USG pediatryczne jest najczęściej wykonywanym badaniem u najmłodszych pacjentów, a jednocześnie dającym najlepsze rezultaty diagnostyczne. A jakie rodzaje USG będą pomocne we wczesnej diagnostyce wad wrodzonych?
Badanie USG bioderek jest procedurą przeprowadzaną kilkukrotnie u każdego małego dziecka. Odbywa się to w ramach profilaktyki dysplazji stawu biodrowego. Wada ta polega na nieprawidłowej budowie panewki stawu biodrowego. Jest to jedna z wad wrodzonych. Im wcześniej dysplazja stawu biodrowego zostanie wykryta, tym łagodniejsze jest jej leczenie. Dodatkowo dzięki odpowiednio szybkiej diagnostyce możliwe jest całkowite zniwelowanie dalszych konsekwencji zdrowotnych, przez co w kolejnych latach życia wada ta nie będzie utrudniała normalnego funkcjonowania. Jednak brak diagnostyki i leczenia wraz ze wzrostem dziecka będzie pogłębiał stan chorobowy. Dysplazja występuje u około 1 na 1000 dzieci, przy czym około 2 na 10 przypadków schorzenie dotyka oba biodra.
Kolejnym z badań USG służących do wczesnego wykrywania wad wrodzonych jest USG serca, czyli echokardiografia określana także jako echo serca. Przy pomocy tego badania lekarz ma możliwość uzyskania informacji o budowie mięśnia sercowego i jego pracy. Pozwala to wykryć niemal każdą wadę serca. W tym przypadku wczesna diagnoza może ocalić życie dziecka, dzięki wczesnemu wdrożeniu odpowiednich leków lub przeprowadzeniu operacji chirurgicznej mającej na celu usunięcie wady wrodzonej.
Badaniem, które bez wątpienia warto wykonać u każdego niemowlęcia jest USG przezciemiączkowe mózgu. Jest to badanie, które można wykonać tylko do 8-10 miesiąca życia. Wykonuje się je wykorzystując okno, jakie tworzy niezrośnięte ciemiączko. Badanie USG mózgu niemowląt daje możliwość zbadania mózgu i jego struktur w bezpieczny i nieinwazyjny sposób. Przy pomocy USG przezciemiączkowego lekarz może wykryć wszelkie wady wrodzone w obrębie mózgu dziecka. Po osiągnięciu przez małego pacjenta wieku 18 miesięcy ciemiączko zrasta się i nie ma już więcej możliwości wykonania przezciemiączkowego badania USG mózgu, ponieważ fale ultradźwiękowe nie mają możliwości przenikania przez kość.
Należy także pamiętać o badaniu USG brzucha u dzieci. Służy ono do zbadania całej jamy brzusznej i wszystkich znajdujących się w niej organów. Wady wrodzone mogą przybierać różną postać, a badanie ultrasonograficzne pozwala skutecznie wykryć zdecydowaną większość z nich.
źródło: gabinetusg.com.pl